
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 1.16 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 12 |
| Height | 625 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Frequency | 4 MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 750 mA |
| Output Type | Frequency |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Number of Channels | 2 |
| Quiescent Current | 300 µA |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 4 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Dimming | I²C |
| Output Current per Channel | 750 mA |
| Max Input Voltage (DC) | 5.5 V |
| Min Input Voltage (DC) | 2.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Internal Switch | Yes |
| Applications | Camera Flash |
Stock: 33
Distributors
pcbx
Unit Price$1.43914
Ext.Price$1.43914
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.43914 | $1.43914 |
| 10 | $1.20048 | $12.00480 |
| 25 | $1.07835 | $26.95875 |
| 50 | $0.96864 | $48.43200 |
| 100 | $0.87009 | $87.00900 |
| 300 | $0.83651 | $250.95300 |
| 500 | $0.80423 | $402.11500 |
| 1000 | $0.77425 | $774.25000 |
